پرسش و پاسخ

 

 1) علت چسبندگی لنز رنگی و طبی چیست؟

عامل بسیار مهم در چسبندگی لنز و یا فاسد شدن لنز محلول شستشوی آن است.
اغلب استفاده کنندگان لنز و حتی فروشندگان محلول شستشوی لنز به این نکته توجه ندارند که از زمان باز شدن هر نوع محلول شستشوی لنز، تنها یک تا سه ماه می توان از آن محلول استفاده نمود، این موضوع به سایز محلول خریداری شده بستگی نداشته و در مورد تمامی محلول های شستشوی لنز صادق است.
 
2)   کدام لنز ها برای کدام چشمها طبیعی تر و بهترند؟
 
برای دانستن این نکته که کدام لنز برای چشم شما مناسب تر  و طبیعی تر است به نکات زیر توجه نمایید: 
 
   * چنانچه مردمک چشم شما(سیاهی چشم) بزرگ است حتما از لنزهای با قطر بالای عدد 14.00 استفاده نمایید.لنزهای رنگی و طبی رنگی که دارای قطر 14 هستند برای این گونه از چشم ها کوچک بوده و چشم شما را پوشش نمی دهند.در نتیجه رنگ چشم شما از زیر لنز رنگی مشخص شده و چشمها حالات غیر طبیعی به خود می گیرند.
• اگر چشمان خیلی تیره ای دارید مانند چشم های قهوه ای تیره و یا مشکی بهتر است از لنزهای با رنگ روشن استفاده کنید. چنانچه رنگ لنز کاملا روشن نباشد و یا رنگ لنز شفاف باشد نمیتواند به طور کامل چشم شما را پوشش دهد.از میان برندهای موجود در ایران میتوان به رنگ آیس مارک ماکسیما،کلیه رنگهای سولوتیکا،  کلیه رنگهای  لنز دسیو از جمله  رنگ وایت و بژ ، رنگ پرلا  کویین کاالر سولکو، رنگ لایت بلو لنز رنگی سولکو، کلیه لنزهای آنستازیا، لنزهای رنگی بلا و غیره اشاره نمود.
 
3) لنز رنگی مارک خوب را از کجا می توان تهیه کرد ؟ 
 
* سعی کنید که لنز خود را از مراکز معتبر خریداری نمایید، از آنجایی که لنز با یکی از حساس ترین نقاط بدن انسان در تماس است درباره خرید آن دقت کنید، یکی از پیشنهادات لنز شهرام خرید  لنز از شرکت وارد کننده و نمایندگان آن،  که در سایت وزارت محترم بهداشت ثبت شده اند و شرکتهای معتبر تجهیزات پزشکی و اپتومتریستهای گرامی و چشم پزشکان محترم می باشد.
 
 4)  مدتی است که با لنز خود تار میبینم؟
 
* احتمالا لنز شما رسوب گرفته است. لنز خود را درکف دست خود قرار داده و با انگشت سبابه به آرامی و به طوری که ناخنتان با لنز تماس نداشته باشد آن را ماساژ دهید و دوباره با محلول آبکشی کنید.از استفاده هرگونه سرم یا قرص لنز جدا خودداری کنید و به خاطر داشته باشید که تماس لنز با آب موجب گرفتگی حفره های لنز خواهد گردید.
 
5) آیا هوای آلوده برای لنز و چشم نیز مضر است ؟
 
*  بله، لنزهای تماسی چشم دارای سوراخ های ریزی هستند که قابل مشاهده نیستند،هنگامی که لنز شما در تماس مستقیم با هوای آلوده و گرد و غبار و ذرات ریز موجود در هوا قرار می گیرد این سوراخ ها بسته شده و مانع از رسیدن اکسیژن به چشم شما می گردد.
بنابراین برای سالم ماندن لنز خود در طول مدتی که قابل استفاده است به هیچ عنوان در روزهای آلوده از لنز چشم (لنز رنگی و طبی) استفاده نکنید.
کسانی که دارای عارضه های چشمی هستند و یا اعمال جراحی بر روی چشم خود انجام داده اند توجه داشته باشند که تاثیر داروهای چشم به دلیل افزایش اشک ریزی در روزهای آلوده کاهش پیدا خواهد کرد.
همچنین افرادی که دارای خشکی چشم هستند(خصوصا استفاده کنندگان از لنز چشم) در روزهای آلوده سال حتما از داروهای کمک دهنده مانند قطره های مرطوب کننده و نرم کننده لنز چشمی و معمولی استفاده نمایند.
برای افراد میانسال نیز توصیه می گردد حتما از قطره های مرطوب کننده استفاده نمایند.
 
6)  زمانی که لنز را روی چشم خود می گذارم لنز بیرون میپرد؟
 
* به احتمال زیاد لنز شما پشت و رو شده است، در این گونه موارد لنز را روی انگشت سبابه خود گذاشته و دقت کنید که لبه های آن به شکل کاسه اس باشد و بیرون نزده باشد.
 
7)  پس از چند ساعت استفاده از لنز چشمهایم قرمز شده و خشک می شوند؟
 
* کسانی که با این مشکل روبرو هستند دچار خشکی چشم هستند و یا در اثر استفاده از لنزهای نامناسب و یا شرایط محیطی و جوی دچار این مشکل شده اند.این اشخاص در درجه اول باید به همراه لنز خود از قطره مرطوب کننده استفاده کنند. به این صورت که این افراد بایستی از داروخانه قطره آرتلاک را تهیه کرده و در هنگامی که لنز در روی چشمشان قرار دارد، چند قطره آرتلاک روی لنز خود بریزند و هر چند ساعت این کار را تکرار کنند و یا از قطره های مخصوص لنز استفاده کنند. ضمنا توصیه می شود در هنگام خرید لنز از لنزهای با درصد آب تشکیل دهنده کمتر استفاده کنند.
 
8)  دلایل پارگی لنز چیست؟
 
* بسیاری از افراد می پرسند که دلیل پارگی خود به خود لنز چیست و پاسخ اینست که پارگی لنز همیشه در اثر یک عامل فیزیکی ایجاد می گردد مانند ناخن های بلند، نوع برخورد با لنز نرم‏  و  گیر کردن بین درب جا لنزی
 
9)  چرا تاریخ درج شده بر روی جعبه لنز چندین سال است و به من گفته شده که تنها یک سال و یا سه ماه می توانم از لنز استفاده کنم؟
 
* تاریخ درج شده بر روی شیشه و یا جعبه لنز نشان دهنده تاریخ نگهداری لنز می باشد به این معنی که تا آن تاریخ شما می توانید لنز را باز نشده نزد خود نگه دارید. شما از زمانی که درب لنز را برای استفاده باز کنید می توانید آن را بنا به مدت مشخص آن استفاده کنید
 
10)  لنز بهتر است یا عینک؟
 
* لنزهای نرم طبی که برای تصحیح عیوب انکساری به کار می روند چون مستقیما به روی قرنیه قرار می گیرند باعث افزایش میدان دید بیشتر و طبیعی تر برای مصرف کننده می گردد.
سنگینی و احساس حضور عینک در روی چشم و مشکلات ظاهری استفاده از آن در لنزهای طبی وجود نخواهند داشت.
استفاده از لنز در روزهای بارانی و مه آلود مشکلات استفاده از عینک را در بر نخواهد داشت مانند خیس شدن یا بخار گرفتن شیشه عینک.
لنزهای نرم طبی قابلیت پوشش دادن تمامی عیوب انکساری چشم را دارد. مانند نزدیک بینی‏ دور بینی‏، آستیگماتیسم، پیر چشمی و ...
قابلیت تغییر رنگ چشم با استفاده از لنزهای رنگی امکان پذیر است. این لنزهای رنگی قابلیت تصحیح  نمره چشم را نیز دارند.
اعمال جراحی مانند لیزیک، لازک، پی آر کی ، فمتو سکند و ... که باعث تصحیح عیوب انکساری می شوند با گذشت زمان به هر حال دارای عوارض جانبی خواهند بود زیرا به نوعی باعث تغییر بافت فیزیولوژی بدن (قرنیه ) خواهند گشت.
برای افرادی که بهداشت استفاده از عدسی های تماسی را رعایت می کنند، لنزهای نرم طبی بهترین وسیله برای تصحیح عیوب انکساری خواهد بود و بدترین ابزار برای افرادی است که که اصول بهداشتی لازم در استفاده از آنها را رعایت نمی کنند.
 
انواع لنز